http://iranneeds.com
يكشنبه 8 آذر 1394
فضاسازی برای گرانی دلار در بازار آزاد
 فضاسازی برای گرانی دلار در بازار آزاد

بانک مرکزی: دنبال تضعیف نرخ ارز نیستیم


شهروند:در روزهای اخیر نرخ ارز و نوسان‌های گاه و بیگاه آن باعث شد تا دوباره بانک مرکزی و سیاستگذاری‌هایش نقد شود و حتی این شائبه هم در بازار وجود داشته باشد که بانک مرکزی و دولت قصد افزایش نرخ دلار را همزمان با تک‌نرخی کردن آن دارند.  این شائبه از آنجایی بیشتر قوت گرفت که در سایت‌های مرجع نرخ ارز، نرخ دلار بالاتر رفت و بیشتر فعالان بازار نرخ مرجع را نرخ آزاد یا صرافی‌ها دانستند که این روزها به مرز 3700 تومان هم رسیده بود اما رقم 3700 هیچ وقت ثبت نشد.  به همین دلیل هم بسیاری از افراد گمانه‌زنی برای نرخ 4 هزار تومانی دلار را کلید زدند. روز گذشته اما خبر از دلار 3720 تومانی رسید و در عین حال بسیاری از کارشناسان گفتند که دلار به 4‌هزار تومان نخواهد رسید.  در دولت‌های نهم و دهم صحبت از قیمت 3800 تومان هم شد اما قیمت دلار در دوره 2ساله گذشته هرگز به این حد نرسیده اما به یکباره صحبت از دلار 4هزارتومانی در بازار شروع شده است.  نرخ دلار در روزهای گذشته به رقم 3650 تا 3660 تومان افزایش یافت و دیروز نیز به 3666 تومان رسید.  البته خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که قیمت دلار در 24 خرداد 1392 معادل 3630 تومان بود و در ‌سال 1391 به 3800 تومان و در ‌سال 1392 به حدود 3500 تومان نیز رسیده بود.  قیمت دلار در پایان ‌سال 1392 و پس از انتخابات ریاست جمهوری، به کمتر از 3‌هزار تومان نیز رسید.  در این‌باره صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اشاره به تاثیر کاهش قیمت نفت و طلا بر بازار ارز و افزایش قیمت‌ها گفت:  پیش‌بینی می‌کنیم این عوامل در آینده نزدیک در بازار نباشد و نرخ ارز کاهش یابد.  

او با بیان این‌که یکی از علت‌های روند افزایش نرخ ارز، تغییرات نرخ بهره‌وری ارزهای خارجی است، گفت:  رابطه یورو و دلار فرق کرده و افزایش تقاضای ارز، کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت طلا هم موثر است زیرا کسانی که طلا دارند طلاهای خود را تبدیل به ارز می‌کنند. نقطه تعادلی نرخ ارز پایین‌تر از قیمت فعلی خواهد بود.

کریمی گفت: بانک مرکزی به هیچ عنوان درصدد تضعیف نرخ ارز نیست و سیاست ثبات در نرخ ارز را ندارد و معتقد به شناور بودن قیمت آن است.  در ماه‌های باقیمانده عرضه ارز افزایش می‌یابد و با وجود افزایش تقاضا، به نرخ‌های واقعی و متعادل‌تر در قیمت ارز می‌رسیم.  همچنین مرتضی‌الله داد، کارشناس مسائل اقتصادی درباره قیمت دلار گفت:  در ‌سال 91 نرخ ارز 3800 و در‌ سال 92 متوسط حدود 3500 تومان بود و در انتهای ‌سال 92 پس از انتخابات ریاست‌جمهوری به کمتر از 3هزار تومان هم رسید.

وی افزود: با توجه به سود بانکی 22 درصد، نرخ ارز از ابتدای ‌سال 94 تا کنون 5/7‌درصد افزایش یافت که 5/3 درصد آن در ماه آبان بود اما هنوز با نرخ حقیقی که در ‌سال 92 بود فاصله زیادی دارد.

شاهین شایان آرانی، کارشناس مسائل مالی نیز درباره دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و رسیدن قیمت این ارز به بیش از 3‌هزار و ٦٠٠ تومان، گفت: آن طور که من حدس می‌زنم چنین افزایشی 3 عامل دارد.  مهم‌ترین عامل آن افزایش تقاضا برای ارز در شرایط زمانی فعلی است.

در مقطع کنونی به دلیل نزدیکی با روزهای اربعین بسیاری به عتبات عالیات سفر کردند و به همین دلیل تقاضا برای ارز بالا رفت. چنین اتفاقی در دوران حج یا اندکی قبل از عید نیز می‌افتد و به همین دلیل نمی‌توان نوسان اخیر را مهم ارزیابی کرد زیرا مقطعی است. 2 عامل دیگر نیز مربوط به نرخ سود بانکی و موسسات پولی و بانکی است. 


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*