http://iranneeds.com
آرشیوی
نام و نشان فیروزه ایران به کام ترک ها
 نام و نشان فیروزه ایران به کام ترک ها

در حالی که معدن فیروزه نیشابور بزرگترین معدن فیروزه جهان است، سنگ های درخشان این معدن به نام و کام ترک ها در جهان تجارت می شوند.


علی رغم اینکه ایران بعد از هند و برزیل، سومین تولید کننده سنگ های تزیینی قلمداد می شود و سابقه درخشانی در این حوزه به ویژه فیروزه نیشابور دارد، تجارت فیروزه ایرانی از قدیم الایام در ترکیه انجام می شد و از همان زمان تاکنون نام 'تورکیوس' را در جهان کسب کرده است.
ایران از نظر سنگ های تزیینی و سنگ نما وضعیت خوبی دارد؛ به طوری که در حال حاضر چهار میلیارد تن ذخیره سنگ های تزیینی در ایران وجود دارد که سالانه بیش از 13.5 میلیون تن تولید دارند.
سنگ های تزیینی در تمام استان های ایران از جمله آذربایجان شرقی، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و رضوی، فارس، مرکزی، همدان، سیستان و بلوچستان و زنجان یافت می شود.
در همین راستا بهروز برنا، معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: شش ذخیره سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در ایران وجود دارد که مهم ترین معدن سنگ های قیمتی ایران مربوط به فیروزه نیشابور است.
او با بیان این که ایران در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به رتبه ای در جهان دست نیافته است، گفت: کشف فیروزه توسط کشور های ایران و مصر بوده و علی رغم این که ایران یکی از مهم ترین کاشفان فیروزه بوده اکنون فیروزه ایرانی به نام ترکیه رقم خورده است.
از سوی دیگر در حالی که معدن فیروزه نیشابور بزرگترین معدن فیروزه در جهان نام گذاری شده، به علت فقدان علم هنوز با فناوری قدیمی و با استفاده از مواد منفجره عملیات استخراج در آن صورت می گیرد که صدمات جبران ناپذیری را به معدن وارد می کند و این در حالیست که در کشورهایی همچون آمریکا و هند که معادن آنها از لحاظ کیفیت در مقابل فیروزه نیشابور حرفی برای گفتن ندارند، استخراج با روش های علمی انجام می شود و باعث شده هر روز شاهد ارزش افزوده در محصولات استخراج شده آنها باشیم.
استفاده از انفجار برای استخراج فیروزه نیشابور باعث آسیب به رگه های فیروزه و شکسته و کوچک تر شدن سنگ های فیروزه ای به دست آمده می شود؛ به گونه ای که استخراج سنتی فیروزه موجب کاهش شدید قیمت این محصول با ارزش می شود.
فرآوری فیروزه می تواند ارزش افزوده بالایی را برای کشور به ارمغان بیاورد که اگر توجه بیشتری به صادرات این محصول شود و سرمایه گذاری ویژه ای در این بخش صورت گیرد می توان ارزآوری زیادی را از این صنعت داشت و نام تجاری فیروزه ایرانی را به ایران بازگرداند.
منبع: ایسنا 


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*