http://iranneeds.com
آرشیوی
مایکروفر چیست و چگونه کار می کند؟
مایکروفر چیست و چگونه کار می کند؟

مایکروویو ( مایکروفر) را می توان یکی از بزرگترین ابداعات قرن بیستم نامید چرا که در حال حاضر صدها میلیون خانه در جهان حداقل یکی از آنها را دارد.


فقط در مورد این فکر کنید که چند بار در روز از مایکروفر استفاده می کنید. برای کار دیرتان شده است پس هیچ فرصتی ندارید تا در خانه صبحانه بخورید. مایکرویو می تواند صبحانه را به سرعت برایتان آماده کند. روز بعد مجبورید تا زمان نهار حدود ساعت ۳ بعد ازظهر کار کنید. گرسنه هم هستید. یک بسته اسنک با پوشش مایکروویو می گیرید و در مایکرویو می گذارید غذا سریع آماده می شود. شب، بعد از یک روز نسبتا طولانی خسته اید فقط لازم است تا لازانیا را در مایکروویو بگذارید تا گرم شود.

می توانید ببینید که مایکروویو ها محبوب هستند و البته قابل درک هم است چون غذا را در مدت زمان بسیار کوتاهی به طور شگفت انگیزی آماده می کنند. این وسیله همه جا حاضر در استفاده از برق بسیار کاراست چون آنها فقط غذا را گرم می کنند.

شگفت زده نخواهید شد اگر بدانید که مایکروویو از امواج مایکرو استفاده می کند تا غذا را گرم کند. مایکروویو نوعی موج است که در بین امواج رادیویی و تششع مادون قرمز در طیف الکترومغناطیس قرار می گیرد.  در مورد اجاق های مایکروویو معمولا از فرکانس موجی استفاده می شود که تقریبا ۲۴۵۰ مگاهرتز (۲٫۴۵ گیگاهرتز) است.

امواج در این فرکانس خاصیت جالبی دارند: آنها توسط آب، چربی ها و قندها جذب می شوند. یکبار که جذب شدند به طور مستقیم به حرکت اتمی تبدیل می شوند یعنی گرما. این امواج خاصیت جالب دیگری هم دارند: آنها توسط بیشتر پلاستیک ها، شیشه یا سرامیک جذب نمی شوند. فلز نیز مایکرویو را بازتاب می دهد که این عاملی است که ظروف فلزی در مایکرویو خوب کار نمی کنند.

اغلب شنیده ایم که مایکروفر غذا را از درون به بیرون می پزد. این چه معنایی دارد؟

بگذارید بگویم که کیکی را در فر معمولی می خواهید بپزید. معمولا باید کیک را در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۱۷ درجه سانتی گراد) بپزید یا اینکه این بار تصادفا آن را در دمای ۶۰۰ درجه فارنهایت (۳۱۶ درجه سانتی گراد) به جای  درجه فارنهایت۳۵۰ تنظیم کرده اید. چه چیزی دارد رخ می دهد؟ بیرون کیک خواهد سوخت پیش از آنکه درون آن حتی گرم شود.

در فر معمولی گرما توسط هدایت از بیرون به وسط غذا حرکت می کند. داغی هوای خشک، رطوبت خارج غذا تبخیر می شود پس بیرون آن می تواند ترد و قهوه ای شود در حالی که درون آن مرطوب است.

در پخت و پز با مایکرویو، امواج رادیویی به غذا نفوذ می کنند و مولکول های آب و چربی را به طور نسبتا مساوی در سرتاسر غذا برمی انگیزانند. گرمایی به سمت داخل توسط هدایت منتقل نمی شود. گرما یک مرتبه هر جایی است چون مولکول ها همه باهم برانگیخته شده اند. البته محدودیت هایی نیز وجود دارد مثلا مایکروویو بطور نامساوی در قطعات ضخیم غذا نفوذ می کند و همچنین نقاط داغ نیز با تداخل موج ایجاد می شوند. ایده آن را گرفتید. فرآیند گرم شدن کلی متفاوت است به خاطر اینکه اتم های برانگیخته را به جای گرمای هدایتی دارید.

مایکروفر ها چگونه کار می کنند؟

داخل هر مایکروفر وسیله ای به نام ماگنترون وجود دارد که انرژی الکتریکی را به اشعه های رادیوئی بسیار کوتاه تبدیل می کند که با توجه به مواد تشکیل دهنده غذا و طول موج فر، در ترکیب غذا نفوذ می کند. این امواج به آسانی توسط آب، چربی ها و شکرها جذب می شوند و به لرزش بسیار سریع مولکول ها منجر می شوند. اصطکاک بین این مولکول های غذا که به سرعت در حال لرزشند، به نوبه خود گرما تولید می کند. در توان برقی بالا، غذا در معرض حداکثر مقدار انرژی مایکروفر قرار می گیرد. برای تولید سطح توان برق کمتر از صد در صد، چرخش ماگنتورن قطع و وصل می شود. به عنوان مثال در ۵۰%  انرژی، ماگنتورن تنها ۵۰% اوقات روشن است. حتی موقعی که مایکروفر اشعه منتشر نمی کند ( هنگامی که چرخش متوقف شده یا اصلاً خاموش است)، لرزش مولکول های غذا ادامه دارد و حتی ممکن است به افزایش دما منجر شود و فرآیند پخت را ادامه دهد. دستورالعمل های پخت و پز که اغلب در بسته بندی های مایکروفر قرار دارد، برای این شرایط ذکر شده است و توصیه می شود حتی تا پس از اینکه مایکروفر کاملاً خاموش شده است، صبر کنید.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران
مریم1392/11/07
ممنونم.

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*