http://iranneeds.com
آرشیوی
سیستم داخلی ماشین لباسشویی
سیستم داخلی ماشین لباسشویی

احتمالا صدها بار لباس هایتان را شسته اید اما آیا تا به حال به آنچه که درون ماشین لباسشویی رخ می دهد توجه کرده اید. چگونه لباس ها بدون هیچ نشت آبی بسیار سریع می چرخند؟ چرا ماشین لباسشویی بسیار سنگین است؟ چگونه اسباب به هم زدن آن جهت ها را تغییر می دهد؟


کار با ماشین لباسشویی نسبتا ساده است:

عوامل کمی وجود دارد که باید پیش از ریختن لباس ها درباره آنها بدانید مانند ظرفیت آن چقدر است (کوچک، متوسط، بزرگ، بسیار بزرگ)، آب چه دمایی برای شستشو و سیکل های شستشو باید داشته باشد (سرد/سرد، گرم/سرد، گرم/گرم، داغ/سرد)، چگونه ماشین باید تکان بخورد (حساس، بافتنی ، فشار ثابت، زیاد) و چه مدت باید سیکل ها طول بکشند (زمان به دقیقه براساس اینکه لباس هایتان چه مقدار کثیف هستند).

بعد از اینکه طشت ماشین لباسشویی با لباس پر شد، طشت ماشین لباسشویی با آب پر می شود و لباس ها با استفاده از به هم زن به هم زده می شوند.

بعد از مدتی به هم زدن، ماشین لباسشویی آب را تخلیه می کند و سپس لباس ها می چرخند تا بیشتر آب از آن حذف شود. سپس  دوباره پر می شود و لباس ها بیشتر به هم زده می شوند تا مواد صابونی از آن شسته شود. سپس دوباره این مواد تخلیه شده  و می چرخد.

درون ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟
موتور و وزنه متعادل کننده

اگر نگاهی به زیر ماشین لباسشویی بیندازیم می بینیم که چه چیزی آن را بسیار سنگین کرده است. بله، در حقیقت آن بلوکی بتونی است که در عکس بالا هم آمده است. این بتون به اندازه موتور برقی سنگین است که عمل تعادل کنندگی را ایجاد می کند که جعبه دنده بسیار سنگین را حرکت می دهد که به طشت فولادی داخلی متصل شده است. اجزای سنگین زیادی در ماشین لباسشویی وجود دارد.

ماشین لباسشویی دو طشت فولادی دارد. طشت داخلی که لباس ها را نگه می دارد. یک به هم زن در وسط آن قرار دارد و اطراف آن با سوراخ هایی  پر شده است تا اینکه طشت می چرخد آب بتواند باقی بماند.

طشت خارجی که آب بندی شده است به بدنه ماشین لباسشویی پیچ شده است. به خاطر اینکه طشت داخلی در طی چرخه شستشو می لرزد و تکان می خورد، به روشی سوار شده است که این امکان را می دهد تا بدون کوبیدن به قسمت های دیگر ماشین حرکت کنند.

طشت داخلی به جعبه دنده ای متصل شده است که به چارچوب فلزی سیاهی که در تصویر می بینید متصل شده است. این چارچوب موتور، جعبه دنده و وزنه بتونی را نگه می دارد.

تصویر بالا فقط چارچوب فلزی را بدون طشت یا جعبه دنده نشان می دهد. تصویر پایینی نیز کابلی را در ضلع چپ و کابل مشابهی نیز در ضلع راست نشان می دهد که سه قرقره دارد چون اگر ضلعی از چارچوب به سمت بالا حرکت کند ضلع دیگر به سمت پایین حرکت دهد. این سیستم از وزن اجزای سنگین پشتیبانی می کند که به آنها این امکان را می دهد که چنین حرکتی کل ماشین را نلرزاند.

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟
سیستم پشتیبان کابل و قرقره

اما اگر همه این قطعات به کابل ها آویخته شده اند چرا آنها به اطراف تاب نمی خورند؟

ماشین لباسشویی سیستم تعدیلی دارد که از اصطکاک استفاده می کند تا قسمتی از نیروی ارتعاشی را جذب کند.

در هر چهار طرف ماشین مکانیسمی وجود دارد که کمی مانند ترمز دیسکی عمل می کند. بخش متصل شده به چارچوب ماشین لباسشویی حالت ارتجاع فنری را دارد. این دو پد در مقابل به صفحه فلزی فشار وارد می آورند که به چارچوب سیاه متصل شده است. 

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟
سیستم متعادل کننده لرزشلوله کشی در ماشین لباسشویی

لوله کشی ماشین لباسشویی چندین کار را انجام می دهد:

لوله، ماشین لباسشویی را با آبی با دمای مناسب پر می کند

آب لباسشویی را از پایین تشت شستشو دوباره به عقب و جلو می چرخاند (در طی سیکل شستشو)

آب را به خارج برای  تخلیه در طی مرحله چرخش پمپ می کند.

ماشین لباسشویی دو خط لوله آب در پشت دارد که یکی برای آب داغ و دیگری برای آب سرد است. این لوله ها به بدنه والو سلنوییدی متصل شده اند.

تصویر پشت و جلوی والو سلنوییدی است. می بینید که دو والو وجود دارد اما آنها از یک شلنگ تغذیه می کنند. پس بسته به دمای انتخابی والو داغ یا سرد یا هر دو والو باهم باز شوند.

پیش از آنکه شلنگ آب را به طشت شستشو آزاد کند آن را از طریق وسیله آنتی سیفون می فرستند.

این وسیله از برگشت آب به خطوط تامین آب جلوگیری می کند که در غیر این صورت ممکن است باعث آلودگی آب خانه یا حتی همسایه هایتان شود. 

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟
والوهای کنترل آب

چگونه یک ماشین لباسشویی کار می کند؟

تنوع طراحی ماشین های لباسشویی بوسیله تولیدکننده ها زیاد است، اما اصول کلی اساساً یکسان است و به دو قسمت تقسیم می شوند: سیستم کنترل دستگاه و سیستم مکانیکی آن. سیستم کنترل دستگاه شامل زمان سنج، صفحه کنترل، انتخاب میزان ظرفیت ( کلید فشار)، انتخاب دمای آب و کلید دریچه دستگاه می باشد. سیستم مکانیکی از موتور، برنامه، چنگ زدن، مخزن شستشوی داخلی و خارجی، سیستم تعلیق، هم زن، لوله ها، دریچه آب و رابط موتور یا تسمه تشکیل شده است.

ماشین لباسشویی با وارد کردن آب و ماده شوینده در تار و پود لباسها آنها را تمیز می کند. عملکرد با با فشار وارد کردن آب ترکیب شده با ماده شوینده در میان تار و پود لباسها، باعث می شود این ماده شوینده به صورت شیمیایی آلودگی فرو رفته در لباسها را از تار و پود آن جدا کند. قدر نعمتها را داشته باشیم. در قدیم افراد باید لباسها را می خیساندند و سپس چنگ می زدند تا آلودگی های لباس را پاک کنند.

در بعضی از شوینده ها، چرخ دنده همزن جلویی و عقبی لباسها را به طرف پایین مخزن شستشو می کشند. سپس لباسها دوباره به قسمت بالا می روند و هم زن آنها را چنگ می زند. در بعضی دیگر لباسها درمخزن شستشو بارها و بارها در آب معلق می شوند. هنگامی که آب از طریق لوله ها خارج می شود، مخزن لباسشویی با استفاده از نیروی گریز از مرکز و با چرخش بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دور در دقیقه ( با توجه به مدل ماشین لباسشویی) آب باقیمانده را به زور ازلباس ها و تار و پود آنها بیرون می راند. 


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*