http://iranneeds.com
آرشیوی
چه کسی هزینه استاندار‌دسازی‌ ساخت‌ و ساز را بر عهده دارد؟
چه کسی هزینه استاندار‌دسازی‌ ساخت‌ و ساز را بر عهده دارد؟

«هزينه استاندار‌سازي‌ ساخت‌وساز با چه کساني است؟» عنوان يادداشت روز روزنامه همشهري به قلم محمدمهدي تندگويان (عضو شوراي اسلامي شهر تهران) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:


فلسفه وجودي و نقش اصلي سازمان نظام مهندسي ساختمان بهره‌گيري هرچه بيشتر مهندسان در اجراي قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان است.
اين مهم از طريق اجرايي شدن ماده33 قانون مذکور ميسر مي‌شود. در ‌اين راستا، سازمان نظام مهندسي ساختمان نيازمند افزايش حوزه نفوذ خود و به‌ تبع آن، مهندسان متخصص در جريان ساخت‌و‌سازهاست. همچنين که امروزه از طريق مهندسين ناظر اعمال نظارت را افزايش داده است.
اما آنچه اين روزها مورد بحث است، استفاده از مجري يا سازندگان در پروژه‌هاي عمراني است. بحثي که مخالفان و موافقان بسياري را واداشته تا به اعمال نظر پرداخته و موضوع را به جنجال بکشانند. آنچه مسلم است آن است که بهره‌گيري از بيش از 100هزار نفر مهندسين متخصص داراي پروانه در جريان ساخت‌و‌ساز امري است که اسباب توسعه و بهبود وضعيت ساخت‌و‌ساز را در کشور فراهم مي‌آورد. اما چگونگي نيل به چنين هدفي بسيار حائز اهميت است. بديهي است تکرار برخي اشتباهات و يا استدلال به فرض اشتباه ما را به هدفي مبهم خواهد رساند.
پيش‌بيني مجري ذيصلاح به‌گونه‌اي که اکنون مطرح شده است، مي‌تواند نظير موارد مشابه در انتخاب ناظرين حالت صوري پيدا کند و تنها مرحله‌اي از واسطه را براي سازندگان ايجاد نمايد؛ به‌نحوي که زمينه را براي بسياري از مشکلات و فساد احتمالي فراهم‌آورد. به علاوه استناد به تعداد بالاي مهندسين واجد صلاحيت، براي کنار گذاشتن سازندگان تجربي و پيشکسوت به‌نظر نگاهي غيرمنطقي بوده که فاقد تضمين اجرايي است. معماران و سازندگاني که برخي با کوله باري از تجربه‌خود اساتيدي براي اين صنعت به‌حساب مي‌آيند، در مقابل فارغ‌التحصيلان به نسبت تازه‌کار که هنوز نيازمند اقدامات بسيار در مسير آموختن و پيشرفت در حوزه عملي هستند.
تعداد کثير مهندسين که به شيوه‌اي نه چندان دشوار قادرند صلاحيت به ‌اصطلاح ورود به حرفه را دريافت نمايند و در عمل شايد چندان قادر به تضمين ايمني و کيفيت بنا نباشند خود موضوعي قابل تامل است. تمام موارد ذکر شده نيازمند توجه است، اما آنچه دليل محکمي بر لزوم دقت در تصميم‌گيري‌هاي ماست، آن است که مردم مستقيماً آماج اقدامات صحيح و خطايي ما بوده و هزينه چنين موضوعاتي بر دوش زندگي آنان قرار مي‌گيرد. تحميل هزينه‌هاي گزاف به بهانه بهره‌گيري از سازندگان ذيصلاح موضوعي نيست که بتوان به‌راحتي ازآن چشم‌پوشي نمود. مسلماً چنين رويکردي از عدالت به دور بوده و روند ساخت‌و‌ساز را در کشورمان دشوارتر و مبهم‌تر مي‌سازد!
بر اين اساس، توجه و تعريف اصولي جايگاه مهندسين و دانش‌آموختگان با ارزش کشور در جريان ساخت‌و‌ساز امري بسيار حائز اهميت است که بررسي کلان‌تر و ژرف‌تري را مي‌طلبد. در اين مسير، لازم است همواره به‌خاطر بسپاريم دغدغه اصلي ما، برداشتن باري از دوش مردم و قدمي در راستاي تأمين رفاه در سايه امنيت آنان در حوزه قوانين و مقررات است.
 
منبع: تعامل


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*