http://iranneeds.com
دوشنبه 25 آبان 1394
ایران قطب فناوری‌ «های‌تک» خاورمیانه می‌شود
ایران قطب فناوری‌ «های‌تک» خاورمیانه می‌شود

« سورنا ٣ » قدرت بینایی و شنوایی دارد ایران قطب فناوری‌ «های‌تک» خاورمیانه می‌شود.


دهه ١٩٩٠ میلادی دوره اوج‌گیری شرکت‌های کامپیوتری بود. در این دوره سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها سود فراوانی داشت و این روند، در دهه اول قرن بیست‌ویکم به سرمایه‌گذاری در صنعت تراشه‌های کامپیوتری منجر شد. اما حالا فناوری‌های پیشرفته و صنایع با تکنولوژی بالا «های‌تک»، حرف اول را می‌زنند و تمام رقبا را از میدان به در می‌کنند. صنایعی که با تولید علم مرتبطند و بخش مهم سرمایه‌گذاری‌ها را  به خود  اختصاص می‌دهند.

اکنون دیگر نه فقط سرمایه‌گذاران، بلکه دولتمردان هم معتقدند آینده جهان در فناوری‌های پیشرفته نهفته است و همین هم باعث توجه دولت‌ها به توسعه اقتصادی از مسیر تولید علم و فناوری منجر شده است.

دراین حوزه، ایران سرمایه‌گذاری‌های قبلی درخوری ندارد و به دلایل بسیاری مسیر تولید علم تا صنعت ناقص بوده است. همین نکته دلیلی شده تا صنایع پیشرفته ایران حرف مهمی برای گفتن و رقابت تجاری درجهان نداشته باشند.

اما در دولت جدید، این امر تغییر کرد. توجه خاص دولت یازدهم به فناوری‌های پیشرفته و صنایع سبک، تنها با برگزاری چند همایش و کنفرانس بین‌المللی نبود و دراین حوزه تغییر دیدگاه و تلاشی درحال انجام است که برای پیشبرد فناوری‌های نوین در این زمینه کارآمد خواهد بود. رشد ایران در این زمینه، می‌تواند بسیاری از سرمایه‌گذاران را به ایرانی بکشاند که این سرزمین را قطب فناوری‌های پیشرفته یا همان «های‌تک» درخاورمیانه قلمداد می‌کنند و رویاهای زیادی برای حضور در آن دارند.

حالا، خبر ساخت سورنا ٣ نخستین ربات انسان‌نمای اسرانی که نسخه بهبودیافته‌ای است، احتمالا اعتمادها را به آینده صنعت فناوری‌«های تک» در ایران بیشتر خواهد کرد و نماد صنایع سبک و پیشرفته ایران خواهد شد. نمادی که برای برنامه تبدیل ایران به قدرت علمی و صنعتی منطقه می‌تواند مهم باشد.

رونمایی از ربات هوشمند سورنای ٣ از جهات مختلف اهمیت دارد و به دلیل استفاده این ربات‌ها درحوزه‌های سلامت و رفاه انسان و اهمیت از منظر علمی و فناوری و تولید و صنعت، می‌تواند منشا تحولات فراوانی شود. حالا ایران موفق به تولید سومین نسل ربات‌های انسان‌نما شده و این گام کوچک اما مهم، در مسیری طولانی است.

چراکه حدود ١٥‌سال پیش، راه‌رفتن، صحبت‌کردن و شیرین‌کاری ربات‌ها در ژاپن آغاز شد و تصور آن بود که بومی‌کردن چنین فناوری پیچیده‌ای ده‌ها‌ سال طول ‌می‌کشد. اما دانشمندان ایرانی توانستند طی ٥‌سال سومین نسل ربات‌هایی را بسازند که راه بروند و حرف بزنند.

طراحی مفهومی نسل سورنا ٤

روزگذشته ربات انسان‌نمای ایرانی سورنا ٣ با حضور ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران رونمایی شد. این درحالی است که نسل نخست سورنا ١ در آذرماه ١٣٧٨ ارایه شد. نسل دوم سورنا نیز در ١٣٨٩ شمسی با حضور رئیس‌جمهوری و جمعی از روسا و مقامات دانشگاه و صنایع و معادن در سالن اجلاس سران رونمایی شد.

پروژه سورنا ٣ نیز در بازه زمانی ٤‌سال با همکاری بیش از ٧٠نفر از اعضای هیات‌علمی، مهندسین و دانشجویان در زمینه ربات از دانشگاه‌های برتر کشور، در ٢٠ خرداد ٩٤ به انجام رسید. سورنای ٣ با قدی برابر با ١٩٠سانتیمتر و وزنی درحدود ٩٨کیلوگرم در زمره ربات‌های انسان‌نما به اندازه واقعی انسان بالغ قرار می‌گیرد. این ربات در مقایسه با سورنای ٢، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است، در مورد توانمندی‌های این ربات می‌توان به حرکت روی سطوح ناصاف، حرکت روی سطوح شیب‌دار و پایین‌آمدن از پله اشاره کرد. همچنین این ربات می‌تواند با شعاع دلخواه دور بزند، درواقع دورزدن در جا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این ربات است. سورنا ٣ قادر است از دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را نیز دارد. گفتنی است، سورنا ٣ با ارتقای سطح هوشمندی، می‌تواند اشیا را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم دراختیار سیستم کنترلی قرار دهد. همچنین شناسایی و تعقیب صورت افراد درحال حرکت از دیگر قابلیت‌های سورنای ٣ است. او ضمن تاکید برحمایت از گروه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی فعال درحوزه‌ فناوری‌های نوین، ابراز امیدواری کرد: طراحی مفهومی نسل چهارم سورنا آغاز شود و هم‌پای نسل‌های قبلی به بهره‌برداری برسد.

ایران پنجمین کشور تربیت‌کننده نیرو

درمراسم رونمایی ربات ملی سورنا، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز حضور داشت. او گفت: طی دوره کنونی فعالیت معاونت علمی و فناوری، فرهنگ‌سازی و ترویج ارزش‌گذاری به سرمایه انسانی جوان توجه شده است. همچنین تلاش کردیم که این فرهنگ را در جامعه ترویج دهیم و کاری کنیم که جامعه نیروی انسانی جوان و متخصص را به مثابه یک سرمایه ارزشمند درنظر بگیرد.

ستاری با اشاره به جایگاه جهانی پنجم کشورمان در تربیت نیروی انسانی متخصص فنی و مهندسی، بار دیگر به ظرفیت بیش از ٣٠میلیونی جمعیت جوان کشورمان اشاره کرد و افزود: پروژه‌های کاربردی و فناورانه که با راهبرد و هدفی معین تعریف می‌شوند، درصورتی که براساس سازوکار صحیح و بر مبنای دانش و توانمندی نیروی انسانی جوان کشورمان تعریف شوند، مانند همین ربات سورنا، می‌توانند مجموعه‌ای از فناوری‌ها باشند که هرکدام موجب تحولی عظیم درجامعه  می‌شوند.

در ادامه، وی متخصصان هموطن ساکن خارج از کشور را دیگر سرمایه ارزشمند بالقوه کشورمان خواند و با اشاره به سازوکارهای فراهم‌شده در معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران برای حمایت از این افراد گفت: نیاز است با حمایت از اساتید برجسته، به توسعه و حفظ سرمایه انسانی و نگه‌داشت آن در ایران بپردازیم.سورنا با قابلیت اجرای نقش مجری در همایش‌هادر تعریف ربات انسان‌نما گفته می‌شود که هر رباتی که به شکل انسان باشد، ربات انسان‌نما نامیده می‌شود یعنی دو پا، دو دست و بالاتنه داشته باشد. این دیدگاه، دیدگاه عامیانه به ربات انسان‌نما است. از دیدگاه آکادمیک، ربات انسان‌نما به رباتی گفته می‌شود که قادر به انجام اعمال انسانی باشد. ربات‌های انسان‌نما براساس ویژگی‌های فیزیکی بدن انسان طراحی می‌شوند و می‌توانند کارهای مختلفی را که حتی برای انسان خطرناک یا طاقت‌فرسا است، انجام دهند مثل: حضور در میادین مین و محیط‌های رادیواکتیویته، حرکت در مناطق صعب‌العبور به منظور امداد یا تحقیقات علمی، استفاده در صنایع فضایی و نظامی و همچنین در محیط‌های اجتماعی مثل منازل به‌عنوان خدمتکار، نیروی کار و... حتی بعضی از آنها شبیه انسان دارای احساس هستند و در برخورد با حوادث و مسائل مختلف از خود واکنش نشان می‌دهند. درهمین زمینه تیم مرکز وسایل نقلیه پیشرفته (CAV) پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با دستیابی به دانش و فناوری طراحی، ساخت و برنامه‌ریزی ربات انسان‌نما و با استفاده از جدیدترین مدل‌های ارایه‌شده در فناوری ربات انسان‌نما ازجمله حرکت، شکل ظاهری و سخنگوبودن، اقدام به طراحی و ساخت ربات سورنا کرده است که قابلیت اجرای نقش یک مجری در همایش‌ها را داراست. همچنین قادر به تکلم متن‌های از پیش تعیین‌شده (در تمامی مراحل فعالیت) است.

منبع: روزنامه شهروندآدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*