http://iranneeds.com
آرشیوی
آیا سوسیس و كالباس آلوده اند یا نه؟
آیا سوسیس و كالباس آلوده اند یا نه؟

رئیس سازمان غذا و دارو، آخرین وضعیت بهداشتی درباره سوسیس و کالباس در کشور را اعلام کرد...


رسول دیناروند در پاسخ به شایعاتی درباره تولید نامناسب و غیربهداشتی سوسیس و کالباس اظهار داشت: ما یک معضل ورود مواد پروتئین در کشور داریم که شامل سوسیس و کالباس نیز می‌شود ولی با انعقاد تفاهمنامه‌های با دامپزشکی و سازمان استاندارد کارهای خوبی صورت پذیرفته است و انشاءالله به جمع‌بندی که برسیم تصورم بر آن است که یکی از نگرانی‌های عمده مردم برطرف شود و امیدواریم به سمت اصلاح این معضل پیش رویم تا بخش زیادی از نگرانی‌های مردم برطرف شود.
وی ادامه داد: بنده در موضوع سوسیس و کالباس به نمایندگان مجلس نیز عنوان کردم که کیفیت و سلامت تولید سوسیس و کالباس نباید نگران کننده باشد ولی از نظر تغذیه‌ای و سلامت افراد باید تاثیرات منفی و مثبت آن را در نظر گرفت زیرا مطمئناً در زمینه تولید فرآیندی صورت می‌پذیرد تا از نظر ایمنی و سلامت تولید مشکلی وجود نداشته باشد.

دیناروند عنوان کرد: ولی نکته ای که نباید آن را فراموش کرد توصیه ای است که در ما نیز همیشه در وزارت بهداشت به آن تاکید کرده ایم که سوسیس و کالباس نباید به تغذیه اصلی مردم شود. یعنی بحث آلودگی سوسیس و کالباس اصلاً مطرح نیست بلکه مسئله اصلاح تغذیه صحیح مردم است و نباید سوسیس و کالباس تبدیل به غذای اصلی مردم شود.
سوسیس و کالباس خطرناک
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: باید خانواده‌ها از تغذیه سوسیس و کالباس بخصوص در بین کودکانشان پرهیز کنند و در بزرگسالان نیز نباید غذاهای آماده جزو غذای اصلی به شمار آید و این غذاها از این نظر خطرناک هستند زیرا دچار چاقی و دارای کالری زیاد هستند و متاسفانه با تغییر شیوه زندگی خطرات بزرگی در حوزه تغذیه مردم را تهدید می‌کند.
دكتر صفوی، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: براساس آخرین آمار بررسی تغذیه كشور كه با هدف ریشه‌كنی سوءتغذیه ایرانیان انجام شده است، 63درصد جمعیت مورد مطالعه در تهران چاق‌اند و اضافه وزن دارند، 24 درصد فشار خون، 54 درصد اختلالات چربی خون و 11 درصد نیز دیابت دارند كه مهم‌ترین علل بروز آنها گرایش به مصرف زیاد غذاهای فست فود، عدم تحرك و جایگزین شدن سوسیس و كالباس به جای نان و پنیر است.
در این كارخانه‌ها برای این كه وضع ظاهری كالباس را مناسب كنند از نیترات استفاده می‌كنند تا آنها به رنگ‌های صورتی و قرمز درآیند و معمولاً فرآورده‌هایی كه نیترات كمتری دارند مرغوب‌ترند چون نیتریت و نیترات بعد از مصرف تبدیل به نیتروژآمین شده و سلامتی مصرف كنندگان را تهدید می‌كند.
دباغ مقدم، رئیس كمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشكان در این باره می‌گوید: استفاده از برخی اعضای دام همچون ریه، طحال، مثانه، نخاع، بافت‌های غده‌ای، سنگدان، رگ و پی، پوست، گوشت كله و چربی‌های احشایی در تولید فرآورده‌های گوشتی، سوسیس و كالباس ممنوع بوده و با كارخانه‌های مصرف كننده این اعضای دام توسط مراجع قانونی برخورد می‌شود.
رئیس كمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشكان همچنین می‌گوید: میزان گوشت موجود در سوسیس و كالباس باید حداقل 50 درصد، چربی آن حداكثر 20 درصد و میزان مواد نشاسته‌ای موجود در آن كمتر از 8 درصد باشد. در ایران بیش از 50 نوع سوسیس و كالباس تولید می‌شود كه اختلاف آنها نیز بیشتر به خاطر درصد گوشت، نوع گوشت، ادویه، میزان و نوع چربی و آب افزوده شده است.
دباغ مقدم در خصوص مواد تشكیل دهنده سوسیس و كالباس نیز این‌گونه توضیح می‌دهد: مواد تشكیل دهنده سوسیس و كالباس سالم و حاوی مواد مغذی شامل مواد پروتئینی همچون گوشت، سویا، شیرخشك، پنیر، تخم مرغ، انواع چربی‌های خوراكی حیوانی و گیاهی، آرد گندم، نشاسته‌های خوراكی، انواع ادویه و سبزی‌های خوراكی همچون فلفل دلمه‌ای، هویج، قارچ، آب به شكل یخ و مواد افزودنی مجاز است و مصرف سوسیس و كالباس در حد متعادل و در صورت تهیه از كارخانه‌های معتبر، آسیبی به سلامت مصرف كنندگان نمی‌رساند.
منبع : تسنیم


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*