http://iranneeds.com
دوشنبه 25 آبان 1394
بازیگر پیشکسوتی که می خواهد به خانه سالمندان برود!
بازیگر پیشکسوتی که می خواهد به خانه سالمندان برود!

صديقه کيانفر بازيگر پيشکسوت که در تنهايي به سر مي‌برد و حتي اين تنهايي باعث شده درخواست رفتن به خانه سالمندان را بدهد، از حال و روز نامساعد خود سخن گفت.


 صديقه کيانفر بازيگر ۸۳ ساله سينما و تلويزيون درباره آخرين وضعيت فعاليت‌هاي هنري خود و همچنين وضعيت جسمي‌اش به مهر گفت: بيشتر از ۳ سال است که خانه‌ام از خيابان پاتريس لومومبا به جنت آباد منتقل شده و رفت و آمد براي من که در اين سن به سر مي‌برم از اين نقطه به مرکز شهر دشوار است حتي گاهي به خاطر دوري فروشگاه‌ها و نانوايي پيش مي‌آيد تا چند روز نتوانسته‌ام به خريد بروم و کسي هم نيست کمکم کند.  وي افزود: خانه جديد براي خودم نيست و هميشه تنهايي به من هجوم مي‌آورد و عذابم مي‌دهد، با دردهاي مفصلي شديد مواجه هستم، حتي نشست و برخاست عادي را هم به سختي انجام مي‌دهم. زماني که خيابان پاتريس بودم به خاطر نزديکي به اداره گذرنامه هر يک از همکارانم که آنجا مي‌آمدند سري به من مي‌زدند اما امروز گويا فراموش شده‌ام و کسي به يادم نيست. اين بازيگر با تاکيد بر اينکه خانه‌نشيني و تنهايي تمام دردها را به ياد انسان مي‌آورد، بيان کرد: من هنوز مي‌توانم کار کنم و از هنرپيشه‌هاي جوان اين روزها تحملم در سختي کار بيشتر است. اخيرا فقط براي اينکه در خانه نمانم چند کار تصويري را با حداقل دستمزد پذيرفتم هرچند که همان را هم نمي‌دهند و به سختي بايد گرفت. کيانفر گفت: منوچهر‌هادي در سريال «خوب بد زشت» به من لطف داشت و جواد افشار نيز هميشه به يادم هست و در سريال «کيميا» به من نقش دادند اما با اينکه کارگردانان از من راضي هستند، فراموش شده‌ام. اگر کار مي‌کردم امروز شرايط روحي و جسمي بهتري داشتم و با وجود ميل باطني‌ام درخواست رفتن به يک خانه سالمندان را هم داده‌ام. وي در ادامه از همکاران راديويي تعريف کرد و افزود: در راديو به من خيلي محبت دارند و هميشه پيگير احوال من هستند و پيشنهاد کاري زيادي دارم اما هميشه يک جاي کار بايد مشکل داشته باشد. در راديو استوديو ۱۴ که محل ضبط حرفه اي کارهاست در طبقه ۴ قرار گرفته و آسانسور هم ندارد. هرچند که يک‌بار ضرغامي در زمان رياستش متوجه سختي کار براي پيشکسوتان و سالمندان هنر شد و تقدس نژاد به دستور او قول مناسب‌سازي داد و دستورش را نوشتند اما هنوز خبري نيست. وي ادامه داد: مشکلات سالمندان هنر کم نيست. من متولد ۲۰ بهمن ۱۳۱۱ هستم و از سال ۱۳۳۶ سابقه فعاليت مستمر هنري دارم، اما ۳ سال قبل زماني که براي تمديد کارت راديو به امور اداري مراجعه کردم، کارمند آنجا گويي که اصلا من را نمي‌شناسد گفت بايد برويد و گزينش شويد. آدم کجا مي‌تواند اين درد را بازگو کند؟ من و گويا ۲۰۰ نفر ديگر هنرمندان پيشکسوت از خرداد ماه سال قبل درخواست عضويت در موسسه هنرمندان پيشکسوت را داده‌ايم اما هربار مي‌گويند منتظر پاسخ شوراي ارزشيابي هنرمندان و نويسندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تعيين مدرک درجه يک هنري شما و بقيه هستيم. عمر نوح که ندارم چرا پس از ۵۸ سال فعاليت هنري بايد گزينش شوم؟ يا در ۸۳ سالگي مدرک هنري بگيرم تا به عضويت موسسه درآيم؟کيانفر در پايان با آرزوي اينکه روزي قدر پيشکسوتان و موي سپيدشان را بيشتر بدانيم، گفت: فعاليت موسسه هنرمندان پيشکسوت در چنين شرايطي، براي ما تنها دلگرمي است و بسيار ارزش دارد. من از کارگردانان خواهش مي‌کنم بيشتر به ياد هنرمندان قديمي باشند. چرا وقتي پيشکسوتان حرفه اي در خانه نشسته‌اند تنها براي مسائل مادي از نابازيگر استفاده مي‌کنند؟ بسياري از هنرمندان سالمند حرفه اي انتظار مالي چنداني ندارند و تنها توجه معنوي و کارکردن مي‌خواهند.

منبع: روزنامه آرمان


 


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*