http://iranneeds.com
آرشیوی
چگونه لوستری مناسب برای فضای مورد نظرمان تهیه کنیم؟
چگونه لوستری مناسب برای فضای مورد نظرمان تهیه کنیم؟

اگر شما نیز قصد دارید لوستری مناسب برای فضای مورد نظرتان در خانه تهیه کنید ابتدا پیش از هر کار موارد زیر را مورد توجه قرار دهید :


۱ ) وسعت فضا: از آنجایی که هر فضایی میزان مشخصی از نور را نیاز دارد، آویختن لوسترهای با شاخه‌های متعدد و در نتیجه لامپ‌های زیادتر از آن مقدار مورد نیاز نه تنها غیرضروری بلکه مازاد است بنابراین مجبور خواهید بود لامپ برخی از شاخه‌ها را خاموش کنید.
۲ ) مساحت سقف: در یک معماری معمولی وسعت سقف و کف یک فضا یکسان است ولی از آنجایی که این روزها کاربرد سقف‌های کاذب در حاشیه سقف اصلی بسیار رایج شده است، در واقع مقداری از مساحت اصلی کاسته شده و در نتیجه هنگام خرید لوستر می‌بایست همان میزان باقی مانده را به عنوان اندازه موجود ملاک قرار دهید.
۳ ) نورپردازی ثانویه: اغلب فضاها علاوه بر لوستر دارای منابع نورزای دیگری همچون آباژور، چراغ‌های دیوارکوب و در معماری امروزی هالوژن‌های واقع در سقف‌های کاذب یا اصلی هستند که آنها نیز نقش نورپردازی محیط را برعهده دارند لذا در چنین شرایطی پیش از هرگونه اقدام جهت انتخاب لوستر و احیاناً دیوارکوب‌های آن بقیه منابع نورزای موجود و یا حتی‌الامکان کاربرد منابع نورزای دیگر را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است هرچه در فضا از منابع نورزای متعددی استفاده شود، هم زیباتر خواهد بود و هم کاربردهای گوناگونی را می‌توان از آن فضا دریافت کرد به شرط آنکه انتخابی مناسب و صحیح انجام پذیرد.
نکته ۱) در خانه‌هایی که بر روی سقف‌های کاذب حاشیه و حتی بر روی سقف کاذب میان سقف اصلی، چراغ‌های هالوژن و یا مانند آن تعبیه شده است، لوستر تنها جنبه زیبایی داشته و بیش از میزان نوردهی به موارد ظاهری آن از جمله ابعاد، مدل، فرم و غیره نیز توجه کنید.
نکته ۲) امروزه ساخت فرم‌ها و شکل‌های هندسی در قالب سقف کاذب در میان سقف اصلی به همراه تعداد زیادی چراغ‌های هالوژن بر روی آنها بسیار رایج شده است. غافل از آنکه این قبیل سقف‌ها هم باعث شلوغ شدن فضا شده و هم ارتفاع ظاهری سقف اصلی را کاهش می‌دهد. حال در نظر بگیرید اگر در میان این سفینه‌های گچی لوستری با ابعاد بزرگ و چندشاخه نیز آویخته شود، چه نتیجه ای حاصل خواهد شد. برای چنین موقعیتی لوسترهای ظریف سقفی بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.
۴ ) ارتفاع سقف: ارتفاع سقف یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در انتخاب لوستر است. هنگامی که سقف محیط مورد نظر شما از حد معمول (۸۵/۲ الی ۳ متر) خیلی کوتاه‌تر باشد (حدود ۵۰/۲) شما نمی توانید از لوسترهای آویز به خصوص از نوع آویز کریستال‌دار استفاده کنید زیرا امکان برخورد سر افراد با آن به هنگام رفت و آمد وجود مگر آنکه محل آویختن لوستر به گونه ای باشد که یا در بالای میز پذیرایی و یا ناهارخوری قرار گیرد ولی به طور کلی در شرایط عادی برای سقف‌های کوتاه بهترین انتخاب لوسترهای به اصطلاح سقفی است.
۵ ) ابعاد لوستر: علاوه بر موضوع نورپردازی، تعداد شاخه‌ها و میزان وات لامپ‌های مورد استفاده در لوستر، حفظ تناسب ابعاد آن با فضا نیز از جمله ضروریات است بنابراین برای فضای کم‌وسعت، لوستری انتخاب نکنید که اگر چه کم‌شاخه است ولی از ابعاد بزرگی برخوردار باشد زیرا فضایی نازیبا را ایجاد می‌کند.
۶ ) نحوه نورپردازی: نورپردازی توسط لوستر به‌طور کلی چه آویز و چه سقفی با توجه به طرز قرارگرفتن شاخه‌ها و در نتیجه لامپ، به سه فرم اصلی سربالا، سر پایین و خوابیده تقسیم می‌شوند. در مدل سربالا، نور به طرف بالا انتشار یافته و در نتیجه سقف هم روشن می‌شود ولی در مدل سر پایین از آنجا که شاخه‌ها و در نتیجه لامپ‌ها، به سمت پایین قرار دارند نور حاصل در بخش پایانی اتاق بیشتر بوده و سقف تاریک‌تر خواهد بود و در مدل سوم شاخه‌ها به موازات سقف و به صورت خوابیده بوده و معمولاً این فرم در قالب لوسترهای غیرآویز و به اصطلاح سقفی وجود دارند. نورپردازی در این نوع لوستر ابتدا به طرفین یعنی دیوارها صورت می‌گیرد.
نکته: علاوه بر مدل‌های یاد شده در فوق، حباب‌دار بودن و یا نبودن نیز در نور حاصل از هریک از مدل‌ها تاثیرگذار است.
۷ ) سبک و مدل لوستر: همچنان که به هنگام انتخاب لوازم دکوراسیونی هماهنگی آنها به لحاظ مدل و سبک را در نظر می‌گیرید در تهیه لوستر نیز این مهم را مورد توجه قرار دهید به عنوان مثال در یک فضای کاملاً مدرن، آویختن لوستری با آویزهای کریستالی کاری ناصحیح بوده و به لحاظ دکوراسیونی محیطی ناهماهنگ را سبب می‌شود.


1. پيش از خريد به فضا و متراژ اتاق نشيمن توجه كنيد تا بتوانيد لوستري متناسب براي اين فضا خريداري كنيد. برخي افراد ممكن است براي يك فضاي كوچك سراغ لوسترهاي 7 شاخه يا بزرگ و چندلايه بروند. اين‌كار موجب مي‌شود تا فضاي اتاق‌نشيمن و خانه‌تان كوچك به‌نظر برسد .

2. به ارتفاع سقف دقت كنيد. اگر سقف خانه‌تان بلند است، مي‌توانيد سراغ لوسترهاي آويزي بلند يا چند طبقه برويد اما اگر سقف خانه‌تان كوتاه است بايد مراقب باشيد كه كم‌ارتفاع‌ترين لوستر را انتخاب كنيد تا با فضايي كه در اختيار داريد، متناسب به‌نظر برسد.

3. پيش از آن‌كه نوع لوستر را انتخاب كنيد به چراغ‌هاي ديواركوب و آباژورهاي پايه‌داري كه در فضاي اتاق نشيمن از آن‌ها استفاده كرديد توجه كنيد. بايد ميزان نور اتاق‌تان را با كمك اين 3 وسيله روشنايي روشن كنيد.

4. اگر خانه‌تان را به سبك سنتي چيده‌ايد از انتخاب كردن لوسترهايي با جنس فلز يا چوب پرهيز كنيد. انتخاب لوسترهاي مدرن را براي فضايي كه به‌صورت سنتي چيده شده چندان مناسب نيست. لوسترهاي بلوري و كريستال به‌نظر بهترين انتخاب براي يك خانه سنتي هستند.

5. اگر اتاق نشيمن شما زواياي زيادي دارد يا اسبابي كه در آن استفاده شده پر از زاويه است، بهتر است از يك لوستر گرد و بدون زاويه براي تلطيف اين فضا استفاده كنيد.

6. درصورتي كه سقف اتاق‌نشيمن شما گچ‌بري و تزئيناتي دارد بهترين گزينه براي انتخاب لوستر، يك لوستر ساده و بدون شلوغي است زيرا انتخاب يك لوستر شلوغ در كنار تزئينات سقف باعث شلوغ به‌نظر رسيدن سقف اتاق مي‌شود.

7. همخواني آباژورها با نوع لوستر نيز بسيار مهم است؛ در اتاقي كه آباژورهاي پايه‌دار يا روميزي آن با پارچه‌هايي با طراحي مدرن وجود دارد بايد از لوستري مدرن استفاده كرد كه طراحي زيبا و منحصربه فردي داشته باشد.

8. بهترين روش براي تنظيم نور اتاق‌نشيمن با كمك لوستر و آباژور آن است كه از لامپ‌هاي زرد و آفتابي با توناژ رنگي مختلف اما نامحسوس استفاده كنيد تا بتوانيد جلوه زيادي به فضاي نشيمن داده و به رومانتيك شدن اين اتاق كمك كنيد.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*