http://iranneeds.com
چهارشنبه 11 شهريور 1394
فیلترینگ هوشمند؛ عامل جدید کندی اینترنت
فیلترینگ هوشمند؛ عامل جدید کندی اینترنت

ظاهرا نه تنها قرار نیست از تعداد عوامل کندی اینترنت ایران کاسته شود بلکه هر روز مسایل جدیدتری نیز به آن اضافه می‌شود.


پیش از این مسایلی همچون کمبود پهنای باند، کوسه‌های کابل‌خوار، پیچیدگی‌های زیرساخت‌های انتقال پهنای باند، تقسیم اینترنت بین مشترکان زیاد، آب بستن در اینترنت، سارقان نامریی اینترنت مطرح بود و حتی این اواخر مطرح شد که نوعی ویروس (البته بیشتر در ایران) شناسایی شده که اگر کاربری به آن مبتلا شود، اینترنت آن کند می‌شود.

اما در حالی‌که همچنان وعده رفع مشکلات مذکور داده می‌شود و برخی کاربران اینترنت نیز امیدوار به تدبیر هستند، هفته گذشته وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات پرده از عامل جدید کندی اینترنت در ایران برداشت که تا زمان نگارش متن حاضر نیز واکنشی از سوی مسوولان فعلی وزارت ارتباطات به آن نشان داده نشد.

محمد سلیمانی نماینده فعلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایسنا گفته: «بخش خصوصی کار واردات و ارایه خدمت را انجام می‌دهد ولی تولیدکننده مثلا نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند با کیفیت نیست. فیلترینگ موجود موجب افت بسیار شدید سرعت اینترنت شده است. مدیران تعارفات را کنار بگذارند و به مردم اعلام کنند یکی از دلایل اصلی افت سرعت اینترنت در کشور، فیلترینگ غیرهوشمندی است که توسط آنها به اجرا درآمده است.»

این موضوع یعنی فیلترینگ هوشمند مدتی است که البته شایعاتی میان برخی کاربران اینترنت نیز به راه انداخته و گفته می‌شود یکی از عوامل گاه و بیگاه کند شدن مقطعی اینترنت به علت آزمایشاتی است که روی اینترنت کشور انجام می‌شود.

به هر حال وزیر سابق ارتباطات که صراحتا این موضوع را رسانه‌ای کرده که یکی از عوامل "افت بسیار شدید اینترنت" اجرای فیلترینگ به زعم ایشان غیرهوشمندی است که وزارت ارتباطات با کمک چند شرکت بخش خصوصی در حال اجرای آن است.

اگرچه آقای سلیمانی از مسوولان وزارتخانه خواسته تا شجاعانه به مردم این مساله را اعلام کنند و خود نیز بیش از این چگونگی کند شدن اینترنت کشور از بابت اجرای فیلترینگ غیر هوشمند را باز نکرده، اما به هر حال از وزارت ارتباطات انتظار می‌رود زوایای پنهان این مساله جدید را باز کرده تا همگان بیشتر در جریان جزییات قرار گیرند.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*