http://iranneeds.com
پنجشنبه 3 تير 1395
پروژه‌های که نشان ازجاه‌طلبی فیسبوک دارد
پروژه‌های که نشان ازجاه‌طلبی فیسبوک دارد

فیسبوک جاه طلبی های بزرگی در سر دارد. طی چند سال اخیر، کمپانی مورد بحث پروژه های زیادی به راه انداخته و آرزوهایی در دل دارد که بسیار فراتر از شبکه ای اجتماعی برای به اشتراک گذاری تصویر، بروزرسانی های شخصی و مقالات خبری می نمایند.


وب‌سایت دیجیاتو: فیسبوک جاه طلبی های بزرگی در سر دارد. طی چند سال اخیر، کمپانی مورد بحث پروژه های زیادی به راه انداخته و آرزوهایی در دل دارد که بسیار فراتر از شبکه ای اجتماعی برای به اشتراک گذاری تصویر، بروزرسانی های شخصی و مقالات خبری می نمایند.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟اگرچه گوگل، رقیب دیرینه فیسبوک، اولین کمپانی اینترنتی بود که با پروژه های جاه طلبانه Moonshot خود، وارد حوزه هایی چون توسعه اتومبیل های خودران شد اما فیسبوک به سرعت در حال فراهم آوری مجموعه ای از پروژه های بلندپروازانه است. در این مقاله نگاهی می اندازیم به برخی از فعالیت های فعلی فیسبوک.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟آخرین پروژه فیسبوک، مرموزترین آنهاست: این کمپانی اخیرا بخشی جدید به نام Building 8 تاسیس کرده که قرار است به صورت بی وقفه روی توسعه محصولات مختلف تمرکز کند. کمپانی مورد اشاره برنامه دارد در چند سال آینده، هزاران میلیون دلار روی Building 8 سرمایه گذاری کند و در همین راستا، یکی از شناخته شده ترین مدیران اجرایی گوگل، یعنی Regina Dugan را به عنوان سرپرست آن برگزیده است. فیسبوک می گوید به دنبال اشخاصی بی صبر و طاقت است که «حاضرند با ترسشان از شکست برای دستیابی به چیزی بزرگ مقابله کنند». تا به امروز نمی دانیم باید منتظر چه سخت افزار یا نرم افزاری از سوی Building 8 بود.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟در همین حال، برخی دیگر از سخت افزارهای ساخته شده به فیسبوک، از همین حالا شروع به کار کرده اند. برای مثال می توان به پهپاد خورشیدی Aquila اشاره کرد.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟این پهپاد که هنوز در مراحل نخست توسعه خود به سر می برد، قادر است برای ماه ها در آسمان باقی بماند و با استفاده از لیزر، اینترنت پرسرعت را به مناطق دوردست بفرستد.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟پهپاد Aquila بخشی از تلاش کمپانی برای تحقق برنامه Internet.org به شمار می رود که اشتراکاتی با دیگر پروژه فیسبوک، یعنی Telecom Infra نیز دارد؛ پروژه ای که قرار است زیرساخت های مخابراتی را از نو طراحی کند. فیسبوک اخیرا از دو پروژه در دل Telecom Infra رونمایی کرده: Terragraph و ARIES.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟Terragraph سیستمی تجربی و بدون سیم است که فیسبوک رد حال حاضر از آن در مقر اصلی خود استفاده می کند. کمپانی می گوید این سیستم می تواند با هزینه ای به مراتب کمتر از فیبر نوری، به سرعت چند گیگابیت بر ثانیه در مناطق پرجمعیت شهری دست یابد. با این سیستم، می توان جعبه های 60 گیگاهرتزی کوچکی را در بخش های مختلف شهر نصب کرد تا به عنوان اکسس پوینت برای اینترنت عمل کنند.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟فیسبوک همچنین پلتفرمی آزمایشی تحت عنوان ARIES (مخفف Antenna Radio Integration for Efficiency in Spectrum یا «یکپارچه سازی آنتن رادیویی برای افزایش کارایی امواج») به راه انداخته که کیفیت امواج برج های رادیویی در مناطق روستایی را افزایش می دهد.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟در مجموع، فیسبوک نمی خواهد خودش تمام این شبکه ها را راه اندازی کند، بلکه به فعالان صنعت نشان می دهد که ساخت اتصالاتی ده برابر سریع تر و ده برابر ارزان تر امری غیرممکن نیست.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟فیسبوک همچنین در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم فعالیت می کند. در مدتی کوتاه، فیسبوک دو هدست واقعیت مجازی آکیلس ریفت و GearVR را به بازار عرضه کرده که هرکدام به مجموعه ای قابل توجه از بازی های ویدیویی هم دسترسی دارند.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟اما هدف فیسبوک صرفا این نیست که کاری کند تا احساس کنید در فضا مشغول تیراندازی به موجودات بیگانه هستید. این کمپانی امیدوار است روزی پروژه Social VR را محقق کند که به کمک آن، مردم با قرار دادن هدست ها روی سرشان می توانند واقعا احساس کنند کنار یکدیگر و در محلی یکسان حضور دارند.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟یکی از بزرگ ترین چالش های فنی، ارسال سیگنال های انسانی به داخل محیط مجازی است. تیم تحقیق آکیلس، که یکی از زیرمجموعه های فیسبوک به شمار می رود، در حال حاضر مشغول مطالعه در رابطه با بهبود ضبط حرکات بدن است.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟اگرچه فیسبوک فعلا تنها دو هدست واقعیت مجازی عرضه کرده اما تمایلاتی به واقعیت افزوده نیز دارد؛ تکنولوژی متفاوتی که به جای قراردادن کاربر در محیطی مجازی، لایه های دیجیتالی را روی جهان واقعی به نمایش در می آورد. کمپانی مورد بحث به دنبال آن است که دستگاهی واقعیت افزوده به شکل یک عینک معمولی بسازد.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟حوزه دیگری که تمرکز فیسبوک را به خود معطوف کرده، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است. در حال حاضر، شبکه اجتماعی فیسبوک از هوش مصنوعی استفاده می کند تا نیوز فید بهتری در اختیار کاربران بگذارد. اما از آنجایی که تکنولوژی یادگیری عمیق فیسبوک، متن باز بوده و به صورت رایگان در اختیار دیگر کمپانی ها قرار گرفته، کمپانی امیدوار است تا تحقیقاتش در حوزه هایی مانند درمان سرطان نیز کارآمد باشد.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟یکی از بزرگترین اهداف کمپانی در رابطه با هوش مصنوعی، ساخت دستیاری مجازی به نام M است که می تواند در نقش منشی خصوصی هر یک از کاربران فیسبوک ایفای نقش کند.

 
کمپانی فیسبوک در کنار شبکه اجتماعی خود، چه پروژه های جاه طلبانه ای در دست کار دارد؟هنوز خیلی مانده تا فیسبوک رویایش در قبال دستیار دیجیتالی خود را محقق سازد اما تا رسیدن آن روز، فیسبوک به صاحبان کار و تجارت اجازه می دهد تا چت بات های خودشان را به کمک این تکنولوژی توسعه دهند. فیسبوک آینده را به گونه ای می بیند که در آن دیگر لازم نیست با اپراتورها از طریق تلفن صحبت کنید یا مجبور به دانلود یک اپ جدید باشید.تمام اهداف بزرگ فیسبوک، بسیار فراتر از اپلیکیشن شبکه اجتماعی این کمپانی هستند اما در آینده نه چندان دور و نه چندان نزدیک، می توان به نقطه ای رسید که هرکسی در هرجایی به اکوسیستم فیسبوک دسترسی داشته باشد.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*