http://iranneeds.com
شنبه 30 آبان 1394
از برادران مهدوی کیا تا برادران مجیدی
از برادران مهدوی کیا تا برادران مجیدی

درخشش برادران محمدی در ترکیب راه آهن یکی از نکات قابل توجه این روزهای فوتبال ایران است. برادران محمدی حالا بسیار مشهورتر از گذشته اند.


هفته نامه چلچراغ - چیا فوادی: درخشش برادران محمدی در ترکیب راه آهن یکی از نکات قابل توجه این روزهای فوتبال ایران است. برادران محمدی حالا بسیار مشهورتر از گذشته اند. میلاد در پایان لیگ فصل گذشته به اردوی تیم ملی دعوت شد و با اردوی تیم ملی به ازبکستان و ترکمنستان رفت و مهرداد هم از آغاز دوره جدید کاری تیم امید در جمع شاگردان محمد خاکپور حضور دارد.

میلاد و مهرداد محمدی تنها برادرانی نیستند که در فوتبال ایران خوش درخشیدند. در همین فصل گذشته، سپاهان با برادران نویدکیا قهرمانی در لیگ را جشن گرفت.

موضوع برادرانی که در فوتبال ایران حضور داشته اند، همیشه جالب توجه بوده است. البته جدا از برادران فوتبالی که برخی هم تیم بوده اند و برخی هم نبوده اند، باید به این نکته اشاره کرد به غیر از نسبت برادری، نسبت های دیگر فامیلی هم هست که می توانند سوژه شوند. از رابطه پدر و پسری گرفته تا داماد بودن و باجناق بودن و نسبت های فامیلی دیگر.

فوتبال یک خانواده واقعی است که همه اعضای خانواده و حتی دیگر فامیل ها را هم با خودش دارد. اگر این پرونده را بخوانید، متوجه می شوید که فوتبال در ژنتیک خانواده هاست. برادرانی مثل برادران دایی هر چند همبازی نبودند اما علی دایی، برادرش محمد دایی را به عنوان دستیار روی نیمکت پرسپولیس و چند تیم دیگر نشاند یا برادران شفیع زاده که یکی در دبی و دیگری در اهواز در تیم استقلال اهواز مدیریت می کردند.

مالک باشگاه علی شفیع زاده در دبی بود و شهرام شفیع زاده هم مدیرعامل استقلال اهواز بود؛ تیمی که با فیروز کریمی در اوج قرار داشت و حتی نزدیک بود در اواسط دهه 80 استقلال اهواز قهرمان لیگ برتر هم بشود. در این پرونده به معروف ترین برادران فوتبال ایران می پردازیم.

برادران مظلومی

برادر جان پاس بده!

این دو برادر سال ها برای استقلال تهران و تیم ملی بازی کردند و گل های زیاد و حساسی هم برای تیم هایی که بازی می کردند به ثمر رساندند منتها پس از پایان دوران فوتبال با هم به مشکل خوردند و سال های سال قهر بودند و حتی علیه هم مصاحبه هایی می کردند.

درست از زمانی که مرحوم مظلومی مریض شد، برادرش پرویز اختلافات را کنار گذاشت اما دیگر دیر شده بود. بیماری غلامحسین هر روز شدت می گرفت. پسر غلامحسین مظلومی علیه پرویز چند مصاحبه تند انجام داد و گفت زمانی که پدرش صحیح و سالم بوده، پرویز مظلومی در حق او جفا کرده است.

در هر حال در این مواقع معمولا اختلافات را کنار می گذارند! البته محمد مظلومی که در این تصویر هم دیده می شود، سال ها برای شهباز بازی کرد و در حال حاضر در یونان زندگی می کند.برادران مجیدی

برادر جان پاس بده!

فرهاد و فرزاد مجیدی هر دو در استقلال سابقه بازی دارند و آنها هم زیاد احتیاجی به معرفی شدن ندارند. در باشگاه بهمن کرج چهره شدند و اول فرهاد به استقلال آمد و درخشید و بعد هم فرزاد به استقلال آمد و هر دو برای استقلال مثمرثمر بودند و خوب هم بازی کردند.

شاید بشود گفت که به صورت غیررسمی، فرزاد مجیدی کارهای فرهاد مجیدی را در ایران انجام می دهد و به نوعی مدیر برنامه اش است. فرهاد مجیدی و فرزاد مجیدی حسابی هوای هم را دارند و البته هر وقت در ایران کسی علیه فرهاد مجیدی مصاحبه کند، فرزاد جوابش را خیلی زود می دهد.

فرزاد حالا در کادر فنی استقلال حضور دارد و شاید همین زمینه ای باشد برای اینکه فرهاد به زودی در کادر فنی استقلال دیده شود.برادران فنونی زاده

برادر جان پاس بده!

مهدی و مرتضی فنونی زاده سابقه عضویت در استقلال و پرسپولیس را در کارنامه دارند. البته آنها یک برادر دیگر هم به نام اسماعیل داشتند که فوتبالیست بود اما هر گز به شهرت و کیفیت دو برادر اول نرسید. مرتضی فنونی زاده آن طور که خودش روی آنتن گفت، دوست داشت استقلالی شود اما به پرسپولیس رفت.

مهدی فنونی زاده هم عاشق علی پروین بود، منتها سر از استقلال درآورد. مهدی و مرتضی در تیم ملی هم همبازی بودند و البته چون سن مرتضی بیشتر بود، زمان خداحافظی اش از بازی های ملی زودتر از مهدی فنونی زاده بود.

این دو برادر قوی هیکل با قدرت بدنی عالی از بهترین های فوتبال ایران در دهه های 60 و 70 بودند. البته پس از خداحافظی از فوتبال، مشکلاتی برای مهدی فنونی زاده پیش آمد که باعث شد او از فوتبال دور شود.

خود فنونی زاده دلیل اصلی روی آوردنش به اعتیاد را افسردگی ناشی از خداحافظی از فوتبال دانست. فنونی زاده در برنامه «نود» اعلام کرد که تصمیم گرفته اعتیاد را کنار بگذارد و حتی گزارشگر برنامه «نود» به کمپ ترک اعتیاد رفت و از او گزارشی تهیه کرد.

خوشبختانه فنونی زاده با ترک اعتیاد به آغوش خانواده اش بازگشت و در حال حاضر یکی از مدیران ورزشی شهرداری تهران است که محبوبیت ویژه ای هم بین کارمندان و حتی ارباب رجوع دارد. این دو برادر حسابی با هم خوب هستند و پشت هم هستند و هیچ وقت با هم اختلافی نداشتند.برادران مهدوی کیا

برادر جان پاس بده!

مهدی و محمد هادی مهدوی کیا، برادران شناخته شده فوتبال ایران هستند. مهدی مهدوی کیا احتیاج زیادی به توضیح ندارد و شناخته شده است اما هادی مهدوی کیا در جناح راست پرسپولیس بازی می کرد و خیلی زود از فوتبال محو شد.

مصدومیت باعث شد تا خداحافظی او از فوتبال به ناگاه اتفاق بیفتد. هادی مهدوی کیا در حال حاضر چیزی شبیه به نقش فرزاد مجیدی را برای مهدی بازی می کند. هادی صفحات اجتماعی مهدی مهدوی کیا را به روز می کند و البته بعضی وقت ها گل کوچک و فوتسال را با پیشکسوتان پرسپولیس به صورت چراغ خاموش انجام می دهد. راه اندازی آکادمی کیا دوباره این دو را در کنار هم قرار داد.برادران بیانی

برادر جان پاس بده!

شاهرخ و شاهین بیانی را کسی نیست که نشناسد. این دو برادر از موفق ترین زوج های فوتبال ایران بوده اند که هم برای استقلال و هم برای تیم ملی افتخارات زیادی به دست آورده اند. شاهرخ بیانی هم در استقلال و هم در پرسپولیس بازی کرد و در دربی سال 65 که به پرسپولیس رفته بود، دو گل به استقلال زد اما یک فصل بعد به استقلال برگشت و از هواداران استقلال عذرخواهی کرد اما شاهین تنها در استقلال بازی کرده است.

در هر حال این دو برادر در زمان بازیگری روابط خوبی داشتند اما به محض خداحافظی از فوتبال روابط شان تیره و تار شد. بعدها شاهرخ بیانی مصاحبه کرد و گفت که ماجرا مربوط به مسائل ارث و میراث بوده است. شاهرخ بیانی همسرش را از دست داد اما بیشتر از شاهین همیشه در دید رسانه ها بود. شاهین بیانی هم دچار مشکلاتی شد که مهدی فنونی زاده هم به آن گرفتار شد و در برنامه «نود» هم ویژه برنامه ای به این دلیل پخش شد و شاهین بیانی هم دلیل اعتیادش را افسردگی پس از خداحافظی از فوتبال عنوان کرد و البته قول داد که ترک کند و شنیده ها حاکی از این است که شاهین بیانی هم پاک شده است.

اما اختلاف های بین دو برادر حل نشده و بارها و بارها استقلالی ها خواسته بودند که مشکل این دو را حل کنند اما موفق نشده بودند. در حال حاضر شاهین از فوتبال دور است اما شاهرخ یکی از آنالیزورهای استقلال در فصل گذشته بود.برادران خطیبی

برادر جان پاس بده!

رسول خطیبی، سرمربی فصل قبل تراکتورسازی و این فصل سیاه جامگان هم یک برادر فوتبالی دارد به نام حسین خطیبی که این سال ها دستیار برادر کوچکترش رسول خطیبی شده است.

حسین سابقه آقای گلی لیگ آزادگان در فصل 1377-1376 با 15 گل زده به همراه شهرداری تبریز را دارد اما برادر کوچکتر یکی از مهاجمان خوب فوتبال ایران هم بوده است. او اولین بازی ملی خود را در سال 78 مقابل تیم ملی فوتبال کویت انجام داد اما مدت ها از تیم ملی دور بود تا اینکه توانست با بازی های خوبی که انجام می دهد، توسط برانکو به تیم ملی دعوت شود و به همراه تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال 2006 حضور داشته باشد.

رسول خطیبی در دو بازی مقابل تیم های پرتغال و آنگولا به صورت تعویضی به میدان رفت. او همچنین در مسابقات جام ملت های آسیا 2007 در تیم ملی دوران امیر قلعه نویی هم حضور داشت. او 27 بازی ملی انجام داده و البته پنج گل هم زده است.برادران کریمی

برادر جان پاس بده!

این دو برادر از برادران شناخته شده فوتبال ایران هستند و زیاد احتیاج به معرفی شدن ندارند. علی و فرشید کریمی در پرسپولیس بازی کرده اند و حتی فرشید به تیم ملی هم دعوت شده است. فرشید کریمی برادر علی کریمی به گفته خود علی کریمی در برنامه «نود» استقلالی بود اما علی کریمی کاری کرده که او بتواند در پرسپولیس بازی کند.

علی کریمی و فرشید کریمی به دلیل اختلاف پست هایی که با هم دارند زیاد قابل مقایسه نیستند اما مطمئنا علی کریمی از فرشید کریمی موفق تر بود. این دو برادر هم به شدت هوای هم را دارند و علی کریمی همیشه تا توانسته به فرشید کریمی رسیده است.برادران نویدکیا

برادر جان پاس بده!

محرم و رسول نویدکیا از دیگر برادران تقریبا معروف فوتبال ایران هستند. محرم نویدکیا گل سرسبد فوتبال اصفهان، در سپاهان چهره شد و در قهرمانی های این تیم در لیگ برتر نقش ویژه ای داشت و البته برادرش رسول نویدکیا در مس کرمان چهره شد.

البته رسول هیچ وقت نتوانست مثل محرم باشد اما در هر حال ژ نتیک خانواده نویدکیاها نشان می دهد که فوتبال در خون آنهاست. رسول پس از درخشش در نفت تهران، در ابتدای فصل گذشته به سپاهان بازگشت و با برادرش محرم، قهرمانی تیمش را جشن گرفت. جالب اینکه در اکثر بازی ها حسین فرکی یا محرم را بازی می داد یا رسول را. این دو برادر اصفهانی هم رابطه خوبی با هم دارند.برادران تیموریان

برادر جان پاس بده!

آندرانیک و سرژیک تیموریان هم به صورتی مثل فرهاد و فرزاد مجیدی هستند. آندو را که می شناسید اما سرژیک تیموریان مدیر برنامه های آندو هم هست اما خود سرژیک هم روزگاری یک بازیکن خوب و پا به توپ بود و برای استقلال هم بازی می کرد.

سرژیک تیموریان متولد سال 1353 است و از تیم های پایه آرارات فوتبالش را شروع کرد و آنقدر خوب بود که حجازی او را به استقلال برد. سرژیک تیموریان در سال 1377 به تیم ماینس 05 آلمان پیوست و البته خیلی زود فوتبالش تمام شد و حالا از اضافه وزن رنج می برد.

قبل از مطرح شدن آندرانیک تیموریان، برادر بزرگترش سرژیک سابقه پوشیدن پیراهن استقلال را داشته است. آندو موفق شد از برادرش بازیکن معروف تری شود و هم اکنون کاپیتان تیم ملی ایران است. سرژیک در حال حاضر نقش مهمی در حرفه آندرانیک دارد.برادران شیری

برادر جان پاس بده!
دو نفری که لباس راه راه پوشیده اند

مهدی و مجتبی شیری، دو برادری که اولی سابقه بازی در استقلال را دارد و دومی در پرسپولیس بازی کرده است. البته در مقطعی هر دو برای پرسپولیس بازی کردند. دو برادر شیرازی که البته درخشش آنها در برق شیراز دوران اصغر شرفی به اوج رسید اما آنها نتوانستند در استقلال و پرسپولیس مثل تیم شیرازی بدرخشند.

حضور آنها در استقلال و پرسپولیس با جنجال هم همراه بود و تیم های زیادی به دنبال آنها بودند اما در نهایت زمانی که در استقلال و پرسپولیس درخشش چندانی نداشتند، دیگر کسی به آن صورت از آنها سراغی نگرفت. این دو برادر هم حسابی با هم خوب هستند.
آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*