http://iranneeds.com
يكشنبه 8 آذر 1394
معلولیت هم نتوانست مانع این دختر شود
 معلولیت هم نتوانست مانع این دختر شود

دختری۲۰ساله که با کمربند مشکی تکواندو پاهایش را در یک تصادف رانندگی از دست می‌دهد، رشته ورزشی‌اش را عوض می‌کند.


 تبدیل به نخستین زن تاریخ کشورش می‌شود که مدال طلای پارالمپیک را گرفته و بعد هم نخستین ورزشکار معلول تاریخ کشورش که توانسته به المپیک (که آرزوی هر ورزشکار حرفه‌ای است)، راه پیدا کند.

این داستان را حتی روی پرده سینما هم سخت می‌توان باور کرد؛ کاری که زهرا نعمتی در دنیای عادی کرده، آن هم در کشوری مانند ایران که حتی زندگی عادی هم برای معلولان چندان آسان نیست. چنان که او مجبور شده شهرش را عوض کند و راهی جزیره کیش شود؛ جایی که به گفته خودش شرایط خوبی از نظر مناسب‌سازی شهری برای معلولان دارد.

حدود ۱۰‌سال پیش بود که در یک تصادف رانندگی پایش را از دست داد، برای یک تکواندوکار پاها همان کارکردی را دارند که دست‌ها برای یک پیانیست دارند؛ تقریبا یعنی همه‌چیز. خودش می‌گوید در یک دوره زمانی فقط خدا را شکر می‌کرد که زنده‌مانده، اما بعد تصمیم گرفت از شانس دوباره‌ای که برای زندگی به‌دست‌ آورده بود، استفاده کند. او به همشهری‌جوان گفت: «در یک برهه زمانی مجبور بودم به‌خاطر خانواده‌ام روحیه‌ام را حفظ کنم. بعد از یک مدت هم به خودم گفتم دلیلی ندارد که خانه‌نشین شوم. شاید پاهایم را نداشتم و نمی‌توانستم تکواندو کار کنم ولی دست‌هایم که بود». نخستین ورزشی که به ذهنش رسید، بسکتبال بود اما برای این ورزش در کرمان- محل اقامتش- امکاناتی وجود نداشت. حدود دو‌سال از تصادف می‌گذشت که با دیدن تمرین تیروکمان در سالن بهزیستی کرمان از این رشته خوشش آمد: «فقط می‌خواستم ورزش کنم. تیروکمان را انتخاب کردم به‌خاطر این‌که هم افرادی که معلولیت دارند می‌توانند این ورزش را انجام دهند و هم افراد سالم. یعنی هر دو در کنار هم». روز نخست تمرین همه مرد بودند جز او. وقتی کمان را گرفت، حتی نتوانست آن را بکشد تا بقیه به او بخندند و بگویند، «برو عروسک‌بازی». چنین موقعیتی شاید بعضی‌ها را بترساند اما تنها کارکردی که درمورد زهرا نعمتی داشت، بیشترکردن انگیزه‌هایش بود. او وقتی برای توجه به شوخی‌های دیگران نداشت، تصمیمش را گرفته بود: «راندن در جاده موفقیت با سرعتی بیشتر از راننده‌های فرمول‌یک.» شش‌ماه بعد از شروع دوباره‌اش در مسابقات قهرمانی کشور در رقابت با کمانداران سالم سوم شد. در نخستین حضورش در مسابقات تیروکمان معلولان در مسابقات قهرمانی ٢٠١٠جمهوری‌چک، رکورد جهانی را شکست و در مواد تیمی و انفرادی طلا گرفت. در مسابقات قهرمانی ٢٠١١ تورین ایتالیا رکورد جهانی را در چهار ماده شکست و پس از آن آماده حضور در بزرگترین تورنمنت معلولان جهان شد: پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن.

لندن برای نعمتی هم فال بود و هم تماشا. اول در ماده انفرادی ریکرو، نخستین مدال طلای تاریخ ورزش زنان ایران در مسابقات پارالمپیک را گرفت، سپس در رقابت‌های تیمی یک مدال برنز گرفت و بعد هم در همان دهکده بازی‌ها با رهام شهابی‎پور، عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان مردان معلول ایران ازدواج کرد.

بازتاب مدال‌آوری زهرا نعمتی در بازی‌های پارالمپیک ٢٠١٢ لندن در دنیا به‌حدی گسترده بود که «بنیاد بین‎المللی اسپورت‌آکورد» جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را حدود یک‌سال بعد به او داد. سازمان ملل هم از او برای سخنرانی دعوت کرد و پیامش: «هرگز تسلیم معلولیت خود نشوید» جزو ۱۰جمله‌برتر‌ سال ۲۰۱۴ شد.

اگر قهرمانی در پارالمپیک رویای هر ورزشکار معلولی است، گام بعدی نعمتی دورخیز برای افتخاری بود که باورش در خواب هم سخت است؛ گرفتن سهمیه المپیک و بعد از آن را هم کسی چه‌می‌داند.

نعمتی برای گرفتن سهمیه المپیک شبانه‌روز تمرین کرد، هم در اردوهای افراد سالم و هم در کنار تیم معلولان. او در رقابت‌های تیراندازی با کمان قهرمانی آسیا، انتخابی المپیک در تایلند، با پیروزی مقابل حریفانی از ازبکستان، کره‌شمالی، مغولستان و ویتنام به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های انفرادی در کمان ریکرو رسید و سهمیه المپیک ریودوژانیرو را به‌دست آورد.

نعمتی تنها نماینده ایران در تیم‌های ملی مردان و زنان بود که توانست از مسابقات قهرمانی آسیای تایلند سهمیه المپیک بگیرد؛ تیمی که از یک‌سال قبل در کنار اعضایش تمرین کرده بود و تمریناتی که البته برایش دردسرساز هم بود. تا جایی که به نوشته روزنامه شرق موجب شد نام زهرا نعمتی در استارت لیست تیم‌ملی تیروکمان معلولان برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٥ قرار داده نشود و او از حضور در این مسابقات محروم شود: «نعمتی ‌سال گذشته درحالی تمریناتش را با تیم‌ملی سالم‌ها شروع کرد که به یکباره با تیم‌ملی تیروکمان جانبازان و معلولان یعنی کاروان پارالمپیکی‌ها دچار چالش شد. طوری‌که مجبور شد از بین دو تیم، یکی را انتخاب کند! خودش می‌گوید یک‌سری اتفاقات و سوءتفاهمات باعث شد تا کار به این‌جا برسد. نارضایتی رئیس انجمن تیروکمان جانبازان و معلولان از حضور نعمتی در اردوی افراد سالم، عامل اصلی اختلاف بین طرفین بود».

نعمتی پس از گرفتن سهمیه المپیک به‌طور ‌ویژه از رئیس فدراسیون تیروکمان تشکر کرد. فردی که به گفته او «در این موفقیت سهم بسیار بزرگی دارد و همواره مشوق اصلی من در کسب این سهمیه بود».

این‌بار کمیته ملی پارالمپیک با پرافتخارترین قهرمانش مهربان بود و به او اجازه داد تا در نزدیکترین رویداد پیش‌روی معلولان به میدان برود و شانس خود را برای گرفتن سهمیه بازی‌های پارالمپیک هم امتحان کند. تصمیمی که نتیجه‌اش را از قبل هم می‌شد حدس زد: زهرا نعمتی نخستین ورزشکار تاریخ ورزش ایران شد که هم سهمیه المپیک گرفت و هم پارالمپیک.

حالا با پیشنهاد رئیس فدراسیون معلولان و جانبازان گفته می‌شود او بخت بالایی برای پرچمداری کاروان ایران در المپیک دارد. اتفاقی که اگر رخ دهد برای نخستین‌بار در تاریخ ورزش ایران است. هرچند که به‌نظر می‌رسد زهرا نعمتی کم‌کم به این قضیه عادت کرده. ماموریت غیرممکن بعدی می‌تواند کسب طلای المپیک باشد. افتخاری که به‌دست آوردنش حتی برای ورزشکاران حرفه‌ای که از نظر شرایط جسمانی قابل مقایسه با نعمتی نیستند هم بسیار سخت است. اما غیرممکن برای کسی که بدون پا روی ابرها راه می‌رود، معنایی ندارد.


آدرس های ما در تلگرام

با عضویت در کانال های ما در تلگرام به صورت لحظه ای از اخبار مورد علاقه خود با خبر خواهید شد.این کانال ها بروزترین اخبار روز ایران و جهان با کیفیتی خوب و مطمئن با  نظارت مستقیم تحریریه ایران نیدز در اختیار شما قرار خواهند داد.

کانال جدیدترین اخبار
@iranneeds
کانال گردشگری و سفر
@iranneedstravel
کانال آشپزی
@iranneedsfood

 

مطالب مرتبط
نظرات کاربران

ارسال نظر در مورد این مطلب:
نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*